Teknoloji

2024’ün İlk Çeyreğinde En Çok Satan Yapay Zekâ Destekli Telefon Galaxy S24 Oldu

Akıllı telefonlarda bundan sonra çok sık göreceğimiz hatta muhtemelen yakın gelecekte artık bir standart hâline gelecek olan yapay zekâ araçlarını kullanan akıllı telefonlara GenAI yani yapay zekâ nesli adı veriliyor. Bu alandaki ilk amiral gemisi örnek ise Samsung’un bu yılın başında piyasaya sürdüğü Galaxy S24 olmuştu. Samsung’un bu amiral gemisi modeli, yılın ilk çeyreğinde GenAI telefonlar arasında büyük bir farkla lider oldu. 

Yılın ilk üç aylık döneminin satış rakamlarına baktığımızda Samsung Galaxy S24 Ultra en çok satış yapan GenAI cihazı oldu. Akıllı telefonun bu dönemdeki pazar payı ise %30,1 olarak kayıtlara geçti. Onu takip eden model ise %16,8 pazar payı ile Galaxy S24 oldu. Listenin üçüncü sırasında da aynı orana sahip ancak çok ufak bir farkla bir alt basamakta yer alan GalaxyS24+ yer aldı. 

Pazarın yüzde 64’ü tek firmada

Böylece Samsung bu pazarın yüzde 64’e yakın bir kısmına tek başına hâkim olmayı başardı. Aynı dönemde piyasaya yapay zekâ araçları kullanan akıllı telefonlar süren diğer firmalar ise Xiaomi, vivo, Oppo, OnePlus, Honor ve Google oldu. 

Yapay zekâ kapasitesine sahip olan akıllı telefonlar yılın ilk çeyreğinde yapılan satışların yüzde 6’sını oluşturdu. Yıl sonunda ise bu oranın %11’i bulması bekleniyor. Gelecekte ise bu cihazların hem sayısı hem popülerliği artacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu