Haber

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Ukrayna’nın zaferi Avrupa güvenliğinin garantisidir

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep BorrellUkrayna’ya uzun menzilli füze fırlatma sistemleri ve diğer modern silahların sağlanması gerektiğine inandığını belirtti.

borrelLa Repubblica gazetesinde yayınlanan yazısında şu cümleleri yazdı:

Paradigmayı, Ukrayna’yı ‘gerektiğinde’ unsuruyla desteklemekten, zafer elde edilene kadar Ukrayna’nın her şeye sahip olmasını sağlama çabalarını hızlandırma yetkisine dönüştürmeliyiz. Bazen Ukrayna’ya temel mühimmat sağlamada çok yavaş kaldık. Kiev’e, uzun menzilli roketatarlar ve diğer modern silahlar da dahil olmak üzere, topraklarını özgürleştirmesini sağlayacak araçları sağlamalıyız.

borrelBu yardıma Avrupa savunma sanayiinin yeniden canlandırılmasının da eşlik etmesi gerektiğini belirterek, Ukrayna’daki krizin bakanlığın karşı karşıya olduğu zorluklara hazırlıklı olmaya yakın bile olmadığını vurguladı. borrelToplum savunma harcamalarının 2014’teki en düşük seviyesinden yüzde 40 oranında artmasına rağmen bunun yeterli olmadığını ve Ukrayna’nın zaferi Avrupa’nın güvenliğinin en iyi garantisidirolduğuna inandığını vurguladı.

AB ve üyeleri, Rusya ile yaşanan çatışma sırasında Kiev’e 30 milyar avro değerinde mühimmat ve silah sağlayarak, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin yaklaşık 40 bin askerinin eğitimine olanak sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu