Haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı’dan Anayasa açıklaması

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı, başörtüsü için anayasa teklifiyle ilgili, “Bugün yarın bir planlama yaparak Meclisin gündemine taşıyacağız, bakalım kim orada samimi. Türkiye’nin özgürleşmesi alanında kim laf üretiyor kim icraat ortaya koyuyor. Bu düzenlemenin ete kemiğe bürünmüş içeriği itibari ile Mecliste kabul göreceği beklentisi içinde olduğumuzu paylaşmak istiyorum” dedi.

AK Parti Siyasi ve Hukuksal İşlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları tarafından düzenlenen İlçe Bayan Kolları Liderleri buluşmasında konuştu.

Taksim İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör olayında hayatlarını kaybeden vatandaşlara rahmet dileğinde bulunan Yazıcı, “Terörist unsularını yetiştiren, planlayan, yönlendiren gerçek tüzel kişi kim varsa arkalarında hepsini birlikte bir kez daha lanetliyorum. Silahlı kuvvetlerimizin Pençe- Kılıç ismini verdiği harekatla Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yuvalanmış bütün terör ögelerine yönelik; kararlı, içtenlikli, güçlü operasyonları münasebetiyle silahlı kuvvetlerimizin her bir mensubuna dualarımızı, minnetlerimizi iletiyor, şükranla selamlıyoruz” dedi.

“Biz proje yapan bir partiyiz, siyasetimiz kapsayıcı”

AK Parti’nin Türk siyasi hayatının en özgün siyasi partisi olduğunu söyleyen Yazıcı, “Bir özet cümle olarak AK Parti’nin icraatının merkezinde insan var. Hükümet kurarken, planlama yaparken, siyasi faaliyetlerinizi şekillendirirken AK Parti Siyasetinin merkezinde millet vardır, egemenlik millete aittir. Siyaset pahalar üzerinden değil siyasi partiler ortası rekabet ve projeler üzerinden yapılır, yapılmalıdır. Bu bedeller hepimizindir. Tek vatan diyoruz, tek devlet, tek bayrak bizim kıymetlerimiz bunlar Bunlar üzerinde tartışma olmaması lazım. Biz proje yapan bir partiyiz, siyasetimiz kapsayıcı.

” Siyaset yemek yemek, birbirini karşılamak ve uğurlamaktan ibaret değildir”

Muhalefeti eleştiren Yazıcı, ” 6’lı masa olarak kümelenen muhalefet yanlış hatırlamıyorsam Birinci toplantısını 12 şubatta yaptı. Bugüne kadar 8 toplantı yaptı. Güçlendirilmiş parlamenter sistem dışında bir perspektif bir vizyon var mı? Siyaset yemek yemek, birbirini karşılamak ve uğurlamaktan ibaret değildir. O siyaset değil adab-ı muaşeret.. Bizim örf adetlerimizle ilgili davranış biçimi. Siyaset öbür bir şey. Siyaseti üretebilmek için, proje üretebilmek için genel liderimizin Cumhurbaşkanımızın tabir ettiği üzere kaygılı olacaksın, bu toprakların aşığı olacaksan. Bakışın bu türlü değilse, bunu içselleştiremediysen proje üretemezsin. Türkiye’nin ebetteki meseleleri var her şey çözülmüş argümanında değiliz” açıklamasında bulundu.

“Bunu sürdürebilecek takımlar tekrar inanç tazelemeli, yetki almalı”

2023 seçimlerinin hem tarihi yönden hem de Türkiye için önemli bir seçim olduğunun altını çizen Hayati Yazıcı, “2023 seçimlerine hakikat süratli bir halde gidiyoruz. Her seçim kıymetli ancak bu seçim çok daha değerli. Tarihi bakımdan kıymetli, 2023 seçimleri Kurtuluş Savaşı sonrası en büyük kazanımı olan Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılının son seçimi . 2023 seçimleri Cumhuriyetin kuruluşunun 2’nci Yüzyılının birinci seçimi. Tarihi manada değerli olan bu seçim siyasi manada çok daha kıymetli bir seçim. Bazılarının hayallerini aşarak, akıllarını durdurarak mil beklenmedik yerlerde milletimizin yüreğine su serpecek icraatlar gerçekleştiriyoruz Birden gelebiliriz formunda Cumhurbaşkanımız söz ederken bazıları tiye alıyordu. Bu ivmeyi bu perspektifi Türkiye kaybetmemeli. Bunu sürdürebilecek takımlar tekrar inanç tazelemeli, yetki almalı. Gerçek olanı, iş üreteni, vizyoner olanı milletin çıkarına ter dökenleri güzel tanıyor, tanıyacak, takdir hakkını da bu doğruda da kullanacak” dedi.

“Ne anayasamızda ne maddelerimizde bu alanda müdahaleyi haklı kılacak norm yoktu”

Salondakilere hitap eden Yazıcı, ” Başı açık kapalı istediğiniz giysi usulünde burada buluşmuşsunuz. 20 yıl evvel Türkiye bu türlü değildi. Bizim devraldığımız Türkiye’de bu alan muazzam bir sorun alanıydı. Bu alanda binlerce hane, binlerce kişi siyaset mühendislerin, kimi kurumların travmasına maruz kaldı. Yasa mı vardı gerekli kılan. Ne anayasamızda ne maddelerimizde bu alanda müdahaleyi haklı kılacak norm yoktu. Tam bilakis Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılmaz diye bir kural vardı. Buna karşın bir çok gencimiz, insanımız eğitim öğretim hakkından yoksun bırakıldı. Cumhurbaşkanımızın birçok vesile ile tabir ettiği üzere dikleşmeden dik durarak kararlı tavırla metanetle, sabırla bu sorunu Türkiye gündeminden çıkardık. Bayanlarımız neye inanıyorsa, nasıl giyinmek istiyorsa, nasıl görünmek istiyorsa, o tercihi doğrultusunda kamusal alanda ve özel hayatta istediği formda tercihini yaşama hakkına sahip olduğu ortama dönüştü” değerlendirmesinde bulundu.

“Mecliste kabul göreceği beklentisi içinde olduğumuzu paylaşmak istiyorum”

Başörtüsünün anayasa ile güvence altına alınması teklifini bir kez daha anımsatan Yazıcı,” Maddeyle yapalım diyen bir teklif getirdik. Madem bu türlü bir kuşku var. Yasa olmamasına karşın bu türlü uygulama oldu. Bu alanı düzenlemenin yeri yasa değil anayasa dedik. Bireyleri, bayanları inancı gereği başını açması ve ya kapaması bir haktır. Hak ve özgürlükler demokrasinin pratiğinde be kurasında bu konuların düzenleneceği yer anayasadır. Hodri meydan dedik ve bu düzenlemeyi anayasa ile yapalım dedik. Bir husus düzenleme teklifini hazırladık. Bugün yarın bir planlama yaparak Meclisin gündemine taşıyacağız bakalım kim orada samimi. Türkiye’nin özgürleşmesi alanında kim laf üretiyor kim icraat ortaya koyuyor. Bu düzenlemenin ete kemiğe bürünmüş içeriği prestiji ile Mecliste kabul göreceği beklentisi içinde olduğumuzu paylaşmak istiyorum” dedi.

Muhalefet partilerinin düzenlemeye evet oyu kullanacağını düşündüğünü ifade eden Yazıcı,” “Muhalefet partileri ne derlerse desinler gündem konusu olduğunda o iki maddenin yasalaşmasından yana tercihlerini kullanacaktır. Aile birliği erkek ve kadının evlenmesi ile oluşur. Buna karşı çıkacak bir birey siyasi tercihi ne olursa olsun olamaz diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“Bu ülkenin kadınları eşit fırsatlar verildiğinde demek ki dört nala koşuyor”

AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir, açılış konuşmasında AK Parti’nin kadınların önünü açacak bir çok çalışmaya imza attığını belirterek,”Anayasa’da bayan erkek eşitliğine beden bulduran AK Parti’dir. Akabinde Türk Ceza Kanunu’nda yaptığımız esaslı değişikliklerle töre – namus saikiyle işlenen cinayetleri ağırlaştıran AK Parti’dir, eşit işe eşit ücreti kanunlaştıran AK Parti’dir, toplumsal devlet unsurunu anayasanın ete kemiğe büründüren AK Parti’dir. Bilhassa söylüyorum bu ülkenin kız çocukları çok uzun yıllar en değerli fırsat eşitliği aracı olan eğitimden uzun yıllar uzak kaldılar. Yasaklarla yoksun kaldılar. Katsayı kısıtlamasıyla mağdur kaldılar, Üniversite eğitimi 81 vilayette olmadığı için yoksun kaldılar. Üniversiteler birtakım büyükşehirlerle kümelendiği için yoksun kaldılar. AK Parti yasaklarla çaba ederek ve ortadan kaldırarak, katsayı uygulamasını ortadan kaldırarak, 81 vilayette açtığı üniversitelerle eğitimde ihtilal niteliğinde düzenlemeler yaptı bayanlar için. 2001 yılında üniversite çağındaki kız çocukların üniversiteleşme oranı yüzde 13 buçuktu. Bu oran bugün yüzde 49 oldu. Bu ülkenin bayanları eşit fırsatlar verildiğinde demek ki dört nala koşuyor” açıklamasında bulundu. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu