Teknoloji

App Store’a rakip olacak ilk alternatif uygulama mağazası AltStore Avrupa’da hizmete girdi

Dijital Piyasalar Yasası (DMA) geçtiğimiz aylarda nihayet yürürlüğe girdi. Bu yasa kapsamında Apple, Facebook veya Google gibi teknoloji devlerinin düzenlemeye uyarak platformlarında rekabete izin vermesi zorunlu kılındı. Bu konuda her zaman bir açık arayan Apple ise sonunda pes etti ve Avrupa’daki kullanıcıların iOS işletim sistemine indirilebileceği ilk alternatif uygulama mağazası olan AltStore’a izin verdi.

“Herkes için Sideloading” sloganıyla yola çıkan AltStore, iki kişilik özel bir ekip tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir proje. Ayrıca geliştiricilerin aktardığına göre, mağaza tamamen topluluğun bağışlarıyla destekleniyor ve kaydettiği ilerleme GitHub’dan takip edilebiliyor.

Geliştiriciler, uygulama yüklemeyi daha eğlenceli ve kolay hale getirmek için ayrıntılı bilgiler içeren bir mağaza sayfasına sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca, alternatif uygulama mağazasında bir uygulamanın izin listesi indirmeden önce mağaza sayfasından görüntülenebiliyor. AltStore’da kendi uygulamalarını yayınlamak isteyen geliştiriciler içinse web sayfasına bir rehber eklenmiş durumda.

AltStore uygulama mağazası nasıl yüklenir?

AltStore’u indirmek için iPhone’unuzda iOS 17.4 veya sonraki bir sürümün yüklü olması ve elbette bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşamanız gerekiyor. Bu gereksinimleri karşılayanlar, Apple’ın euro başına 50 cent olan “Core Technology” ücretini ve yıllık 1.50 euro olan sunucu maliyetlerini karşılayarak AltStore’u indirebiliyor. Mağazayı kullanmak için ödeme yapmak istemeyenler veya AB’de yaşamayanlar ise macOS ve Windows’ta mevcut olan AltSever’i ücretsiz olarak kullanabiliyor.

Bu uygulama mağazasının hizmete girmesiyle birlikte, uzun süredir beklenen Epic Games Store da dahil olmak üzere daha fazla mağazanın faaliyete geçmesi bekleniyor. Ayrıca popüler retro oyun emülatörü Delta da tüm küresel kullanıcılar için App Store’da kullanıma sunulmuş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu