Teknoloji

Apple’dan ChatGPT’ye rakip! AppleGPT test ediliyor

Yeni bir rapora göre Apple; OpenAI, Google’a ve diğerlerine meydan okumak için AI araçları geliştirir.

Apple, teknolojiyi tüketicilerle buluşturmak için henüz bir strateji belirlemedi ancak şirketin önümüzdeki yıl yapay zeka hakkında değerli bir duyuru yapmayı hedeflediği bildiriliyor.

Apple, önümüzdeki yıl ChatGPT ve Google Bard’a rakip olacak bir yapay zeka sohbet robotu olan “AppleGPT” modelini tanıtabilir.

Şu anda piyasada bulunan diğer yapay zeka modellerine benzer şekilde, AppleGPT şu ana kadar öğretilen soruları özetleme ve yanıtlama yeteneğine sahiptir.

Apple çalışanları kullanıyor

Apple çalışanları yapay prototipler oluşturmak için AppleGPT aracını kullanır. Ek olarak, chatbot, üzerinde eğitildiği bilgilere dayanarak metni özetlemek ve soruları yanıtlamak için kullanılabilir.

Şirketin chatbot’u, onu şu anda ticari olarak mevcut olandan ayıran herhangi bir ek özellikten yoksun olması bakımından Bard, ChatGPT ve Bing AI’ye benzer.

Yayınlanan iş ilanları

Rapor, Apple’ın yapay zeka yeteneği üretmeye çalıştığı bir zamanda geldi. Şirket ayrıca, üretken yapay zeka konusunda uzman arayan iş sayfasında birkaç iş ilanı yayınladı.

Listeleme sayfası, şirketin “geniş dil modelleri ve üretken yapay zeka konusunda sağlam bir anlayışa” sahip mühendisler aradığını belirtiyor.

Google, Microsoft ve Meta gibi şirketler, üretken AI kreasyonlarını halka sunmak için hızla hareket ederken, Apple AI cephesinde biraz sessiz kaldı.

Teknoloji devi, yıllardır çalışmalarında ve uygulamalarında yapay zeka özellikleri yayınlasa da, şimdi makale ve fotoğraf tasarlama gibi görevlerde yardımcı olabilecek üretken yapay zeka araçlarına yönelik tüketici talebini yakalamaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu