Ekonomi

Bridgewater’dan Dalio, yatırımcıların Çin riskine karşı temkinli olduğunu söylüyor

Hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Greenwich Ekonomik Forumu’nda yaptığı son konuşmada, küresel yatırımcılar arasında Çin’deki yatırımlarının potansiyel siyasi sonuçlarına ilişkin artan tedirginliğin altını çizdi. Dalio, ABD ile Çin arasında özellikle Tayvan konusunda tırmanan gerilimin ortasında, fon yöneticilerinin kendi hükümetlerinden gelebilecek olası tepkilerden endişe duyduklarını belirtti.

Fonu Çin’deki en büyük yabancı fon olan Dalio, Tayvan konusunda askeri bir çatışma hemen beklenmese de yatırımcılar için siyasi risklerin somut olduğunu vurguladı. Çin’in geçtiğimiz ay Tayvan çevresinde gerçekleştirdiği savaş oyunları, özellikle Çin’de hisseleri olan Amerikalı yatırımcılar için siyasi riskleri daha da arttırdı. Bu yatırımcıların son yıllarda Çin’e olan risklerini önemli ölçüde azalttıkları bildiriliyor.

Bu endişelere rağmen Bridgewater Çin’de başarılı oldu ve yönetim altındaki kara varlıkları yaklaşık 40 milyar yuana (5,5 milyar dolar) ulaştı. Firmanın hisse senedi, tahvil ve emtia karışımına yatırım yapan yuan cinsinden bir ürün olan All Weather Plus fonu geçen yıl %10,3 net getiri sağladı.

Dalio ayrıca ABD başkanlık seçimlerini çevreleyen belirsizlikler ve aralarındaki keskin politika farklılıklarının yanı sıra durgun emlak piyasası ve Çin’deki öngörülemeyen ideolojik değişimlere de değindi. Çin’de zenginliğin ve piyasa ekonomisinin geleceği hakkında retorik sorular yöneltti.

Çeşitlendirilmiş bir yatırım stratejisi öneren Dalio, Çin varlıklarının cazip bir şekilde fiyatlandırıldığını ve Bridgewater’ın son beş yılda Çin’de iyi bir performans gösterdiğini belirtti. Yatırımcılara portföylerine altın ve Çin varlıklarını dahil etmeyi düşünmelerini önerdi.

Bahsedilen döviz kuru 1 ABD doları – 7,2454 Çin yuanı renminbi şeklindeydi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu