Haber

CHP 38. Olağan Kongresi’nde kabul edilen sonuç bildirgesi

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda kabul edilen sonuç bildirgesinde, “Ülkemizde kuvvetler ayrılığı ilkesine dayalı, etkin ve hızlı karar alabilen, güçlü bir yasama organıyla demokratik ve laik bir sistem kuracağız. Denge ve kontrol mekanizmalarının etkin bir şekilde çalışmasıyla.” ifadelerine yer verildi.

Ankara SporKongre Salonu’nda gerçekleştirilen Kongre’de hazırlanan sonuç bildirgesi delegelerin onayına sunuldu.

Delegelerin oylarıyla kabul edilen bildiri, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Başkan Vekili Yunus Emre tarafından okundu.

Sonuç bildirgesinde 38. Kongrenin belirlediği hedefler 10 maddede sıralandı.

Bildirgenin öne çıkan amaçları şöyle:

“Hukuk güvenliğini sağlayarak vatandaşların alınan kararlara güvendiği, adaleti sağlamaktan başka hedefi olmayan hakim ve savcıların olduğu bir Türkiye kuracağız. İnsan haklarının garanti altına alındığı, şiddetin her türlüsüne karşı olunduğu ve asla hoşgörü gösterilmediği bir Türkiye kuracağız. Ülkemizi özellikle terör, uyuşturucu, çete ve organize suçlarla yoğun olarak uğraşan bir devlet sistemine kavuşturacağız.Ülkemizde kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan, demokratik ve laik bir sistem kuracağız. Aktif ve hızlı kararlar alan, güçlü bir yasama organına sahip, etkin işleyen istikrar ve kontrol sistemlerine sahip bir ülkedir.

Bugün Türkiye’de egemenlik maalesef gasp edilmiştir ama CHP’nin çabalarıyla kayıtsız şartsız milletin olacaktır. “Türkiye, güçlendirilmiş eğitim sistemi ve özgür üniversiteleriyle, gelişen yeni teknolojileri ve yenilikleri pasif bir şekilde takip eden ve taklit eden değil, bu yeni teknolojilerin hem sivil hem de askeri alanda geliştirilmesine katkı sağlayan bir ülke haline gelecektir.”

“AB’ye tam üyelik hedeflenecek”

Bildirgede, CHP hükümetinin ekonomik ve sosyal politikalarının öncelikli önceliğinin, her vatandaşın insan onuruna yakışan işlerde çalışabilmesi ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi olduğu vurgulanarak, kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesinin yapılması gerekenler arasında yer aldığı vurgulandı. CHP’nin temel hedefleri

Bildirgede, ulusal güvenliğe, yaşam tarzına ve ekonomiye büyük zarar veren, acımasız emek sömürüsüne konu olan mülteci ve kaçak göçmenlerin yol açtığı sorunların insani, akılcı ve dünya standartlarında politikalarla çözümleneceği belirtiliyor. kente ve insanlığa hizmeti ön planda tutan, demokratik katılım mekanizmalarını geliştiren bir yerel yönetim modelinin geliştirileceği belirtildi. Oluşturulacağı belirtildi.

Depreme ve afetlere dayanıklı şehirler yaratılacağı belirtilen bildirgede, iklim kriziyle mücadelenin önemi vurgulandı.

Bildiride, Türkiye’nin CHP hükümeti döneminde Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefini sıkı bir şekilde sürdüreceği ve AB üyeliği için gerekli siyasi ve ekonomik kriterleri karşılayacağının altı çizildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu