Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile Almanya’daki Bellevue Sarayı’nda bir araya geldi.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, Milletvekilleri Oğuz Üçc ve Meryem Göka, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin katıldı. Altun ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da hazır bulundu.

Toplantıya ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri ve küresel konular ele alındı.
Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırılarının durdurulması gerektiğini, insan hakları ihlallerine karşı tüm dünyadan gelecek tepkinin önemli olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede bir an önce ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gerektiğini, akan kanın durdurulmaması nedeniyle her geçen gün insanlığın kaybettiğini ifade etti. İki lider, kalıcı barış için tek çözümün iki devletli yapı olduğu konusunda anlaştıklarını belirterek, bölgede ateşkesin sağlanması ve bölgeye insani yardımın bir an önce ulaştırılması için birlikte çalışma konusunda mutabakata vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu