Ekonomi

ECB önümüzdeki haftadan itibaren faiz indirimlerine hazır olduğunun sinyalini verdi

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’in Pazartesi günü Financial Times’ta yer alan açıklamalarına göre Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarını gelecek hafta kadar erken bir tarihte düşürmeye hazırlanıyor. Bu açıklama ECB’nin 6 Haziran’daki politika toplantısı öncesinde geldi.

Lane, büyük bir sürpriz yaşanmaması halinde mevcut gözlemlerin en üst düzeydeki kısıtlayıcı tedbirlerin gevşetilmesini desteklediğini belirtti.

Enflasyonun düşmeye devam etmesini ve ECB’nin hedefinin üzerine çıkmasını önlemek için faiz oranlarının yıl boyunca kısıtlayıcı bir bölgede tutulmasının önemini vurguladı. Lane böyle bir senaryonun son derece sorunlu olacağını ve düzeltilmesinin de muhtemelen zor olacağını belirtti.

Euro bölgesinde borçlanma maliyetlerinin hangi oranda düşürüleceğine ilişkin karar veri analizi ile belirlenecek ve herhangi bir ayarlamanın hem güvenli hem de orantılı olması sağlanacaktır.

ECB 6 Haziran’da neredeyse kesin bir faiz indirimi sinyali vermiş olsa da, bazı analistler 2024’ün ilk çeyreğinde Euro bölgesinde beklenenden daha güçlü bir ücret artışına işaret eden son verilerin ardından daha fazla indirim beklentilerini hafifletti.

Lane, müzakere edilen ücretlerdeki hafif artışa rağmen, ücretlerdeki genel eğilimin hala gerekli gördüğü bir yavaşlamaya işaret ettiğine dikkat çekti.

Lane, bu yılki para politikası tartışmalarını, kısıtlayıcı aralık içinde aşağı doğru hareket etme olasılığı olsa da, kısıtlamanın sürdürülmesi ihtiyacı etrafında çerçeveledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu