Haber

Giresun’da sokak röportajı: Yarış kızıştı… AK Parti mi CHP mi?

GİRESUN – 31 Mart Yerel Seçimleri’nde yarışın kıyasıya geçeceği illerden biri de Giresun olacak. 2019’da CHP’den AK Parti’ye geçen ilde yeni bir değişim olası görünüyor.

“Kirazın anavatanı, fındığın başkenti” olarak tarif edilen Giresun, AK Parti iktidarının oy deposu olarak görülen Karadeniz Bölgesi’nde muhalefetin de özellikle belediye seçimlerinde güçlü olduğu bir il. AK Parti’nin siyaset sahnesine çıktığı tarihten bu yana gerçekleşen 4 yerel seçimde Giresun Belediyesi’ni iki kez AK Parti iki kez de CHP kazanmıştı. 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerde de yine iki parti arasında bir yarış olacak.

AK Parti ilk katıldığı 2004 Yerel Seçimleri’nde Giresun’u adayı Hurşit Yüksel ile yüzde 38’lik oy oranıyla kazandı. 2009 ve 2014 Yerel Seçimleri’nde ise CHP, adayı Kerim Aksu ile fındığın başkentinin belediyesini iki dönem üst üste yönetme şansı elde etti. İttifaklarla girilen 2019 Yerel Seçimleri’nde ise çetin geçen yarışı 280 oy farkla kazanan AK Parti adayı Aytekin Şenlikoğlu oldu.

YENİDEN REFAH DENGE DEĞİŞTİREBİLİR

31 Mart Yerel Seçimleri’nde de favoriler yine AK Parti ve CHP’nin adayları. AK Parti mevcut Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile CHP Fuat Köse ile seçim yarışına giriyor. MHP’nin ittifak kapsamında aday çıkarmadığı kentte İYİ Parti, adayı Harun Cici ile oy pusulasında yer alacak. Yarışta denge değiştirecek adayın ise Yeniden Refah Partisi’nden (YRP) seçime giren Mesut Aydın olduğu gözlemleniyor. AK Parti’ye tepkili ve küskün olan seçmenin baş adresi olan YRP, Giresun’da da AK Parti’yi zora sokabilir.

İttifakla seçime gitmeyecek olması CHP için dezavantaj gibi görülse de 2009 ve 2019 yerel seçimlerinde de Giresun’da CHP tek parti olarak belediyeyi kazanmıştı.

GİRESUN AK PARTİ’DEN UMDUĞUNU BULAMAMIŞ GİBİ

Sokakta fikrini sorduğumuz Giresunlular arasında da bu denge ortaya çıkıyor. AK Parti adayını destekleyeceğini söyleyen seçmenler milliyetçilik, CHP-DEM Parti işbirliği gibi argümanlarını sebep olarak öne sürerken belediyenin iktidar partisinde olmasını da avantaj olarak görüyor.

Fakat 2019’da CHP’den iktidar partisine geçen kentte hiçbir değişim olmadığını söyleyenler de oldukça dikkat çekici. Giresun’un trafik ve otopark gibi baş sorunlarına 5 yılda hiçbir çözüm üretilemediğini dile getiren bazı seçmenler AK Parti’ye verdikleri oydan pişman olduklarını dile getiriyor. Özellikle emekliler maaşlarının düşük kalması ve hayat pahalılığından dolayı iktidara tepkili.

‘İCRAAT GÖREMEDİM, YENİDEN REFAH’A OY VERECEĞİM’

“2019’da oy verdim, hava aldım” diyen bir Giresunlu seçmen “Hiçbir icraat göremedim. 31 Mart’ta oyumu değiştireceğim. Fatih Erbakan’ın partisine oy vereceğim” sözleriyle tercihinin değişeceğini dile getirdi. Giresun’un AK Parti’ye geçmesinden sonra hiçbir değişim olmadığını söyleyen bir başka seçmen de “Bu dönem Fuat Köse’ye oy vermeyi düşünüyorum. Genç ve dinamik bir aday. Projeleri beni ikna ediyor. Emekliye indirimli su vaadi de bizler için iyi” diye konuştu.

ŞENLİKOĞLU KENTTE 5 YILDA GÖZLE GÖRÜLÜ DEĞİŞİM OLDUĞUNU SAVUNUYOR

İki aday da kazanmak için çok iddialı. AK Parti Adayı Şenlikoğlu, mevcut başkanlığının da avantajıyla sahada seçim çalışmalarını yürütüyor. Röportaj taleplerimize cevap vermeyen Şenlikoğlu, proje tanıtım lansmanında kentte 5 yılda gözle görülür bir değişim olduğunu öne sürüyor. 2019’da verdikleri sözlerin yüzde 70’ini tuttuklarını belirten Şenlikoğlu, görev süresi boyunca yaşanan pandemi, sel afetleri ve depremi bahane etmediklerini kaydediyor. Giresun için en önemli projeleri arasında yer alan kent merkezindeki dal-çık projesinin ihale edildiğini kaydeden Şenlikoğlu önümüzdeki dönemde bu projenin tamamlanacağını dile getiriyor.

Şenlikoğlu yeni dönemde ise en önemli projelerinin Giresun Marina Park ve AVM, yeni otobüs terminali, Cin Ahmet Kapalı Pazar Alanı ve Otoparkı, Valilik Köprülü Kavşağı, Gedikkaya Seyir Terası, teleferik olduğunu ifade ediyor.

AK Parti adayı Şenlikoğlu, Giresun’u yeniden kazanacağına inanıyor.

KÖSE, SOSYAL PROJELERLE İLGİ ÇEKİYOR

Proje lansmanı sonrası görüştüğümüz CHP adayı Fuat Köse’ye yoğun ilgi olduğunu gördük. İş insanı olan Köse, kentte sevilen bir isim. Toplantı sonrası görüştüğümüz Köse, sahada büyük ilgi gördüğünü ve halkın güvenini hissettiğini dile getiriyor. Anket sonuçları ve saha gözlemlerinde önde olduklarını gördüklerini kaydeden Köse, sandığını çok daha iyi olacağını ifade ediyor. CHP ile İYİ Parti’nin kurumsal olarak ittifak yapmamasının kendileri için bir dezavantaj yaratmadığını kaydeden Köse, sahada ‘Giresun İttifakı’ kurulduğunu bunun ise çok daha güçlü olduğunu belirtiyor.

2019’da Giresun Belediyesi’nin AK Parti’ye geçmesinin kente bir değer katmadığını belirten Köse, kent halkının ayrımcı belediyecilikten bıktığını ve sosyal belediyecilik özlemi duyduğunu kaydediyor. “Giresun’u daha mutlu daha umutlu bir kent haline getireceğiz” diyen Köse, emeklilere indirimli su tarifesi, ücretsiz SMA testi, Otizmli Çocuklar İçin Eğitim Projesi gibi sosyal belediyecilik vaatleriyle dikkat çekerken en önemli mekanik projesinin ise Atatürk Kültür Merkezi olduğunu söylüyor.

CHP adayı Köse seçim çalışmalarında her meslek grubundan çalışanları ziyaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu