Haber

Hamas: İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir Filistinli mahkumları idam etmeyi planlıyor

Hamas Mahkumlar Ofisi yetkilisi Zaher Jabarin, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Filistinli mahkumları ‘infaz etmek istediğini’ söyledi. İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli mahkumlara karşı “mide bulandırıcı hatalar işlendiğini” belirten Jabarin, “İsrail hapishanelerdeki mahkumlara karşı iğrenç suçlar işliyor, Ben-Gvir de mahkumları idam etme planlarına dahil oldu, burada gerçek bir katliam var” dedi. hapishaneler.”

Filistinli Esirler Derneği’nden geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana cezaevlerinde bulunan Filistinli tutuklulara ağır yaptırımlar ve cezalar uyguladığı belirtildi. İntikam ve işkence” başlıklı yazıda, Tutuklular Derneği, sabah 06.00 ile 18.00 saatleri arasında elektriğin kesildiğini, su ve yemek ısıtıcıları dahil tüm elektronik eşyaların toplandığını bildirdi.

‘GAZZE’DEKİ MÜLTECİ KAMPLARINI REDDİYORUZ’

Öte yandan Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Ştiyye, İsrail’in Gazze’nin güneyinde “geçici mülteci kampları kurma” teklifini reddettiklerini söyledi. İştiyye, haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ni, Gazze’ye yardım geçişinin Refah Sınır Kapısı ile sınırlı kalmaması, insani yardım koridorlarının oluşturulması ve yardımların Gazze’ye bırakılması yönünde çağrıda bulundu. bölgeye, özellikle kuzey tarafına paraşütle.

‘FİLİSTİN TARİHİNDE ‘GEÇİCİ’ DİYE BİR ŞEY YOK’

Yerinden edilen Filistin halkının evlerine dönmesini istediklerini belirten İştiyye, İsrail ordusunun uluslararası kuruluşlardan gelen, Gazze’nin güneyinde “geçici mülteci kampları kurma” teklifini kabul etmediklerini vurguladı. İştiyye, “Filistin tarihinde geçici diye bir şey yoktur. Tecrübe bize geçicinin kalıcı olduğunu öğretti.”

“Gazze’ye yetki verilmesine karşı çıkan ve işgali uzun süre sürdürmek isteyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya” seslenen İştiyye, şunları söyledi: “İzlediği politika onlara felaket getirecektir. Gazze Şeridi İsrail’in bir parçasıdır. 1967’de işgal edilen Filistin toprakları. Bizimki orada “Halkımıza yardım etmek için kimseden izin almaya ihtiyacımız yok.”

İştiyye, bazı ülkelerin hala İsrail’in kendini savunma hakkından bahsetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Saldırganın yasal olarak meşru müdafaa hakkı yoktur. İsrail’e silah sağlayan her kimse, Filistinli çocukların, kadınların ve masum insanların kanına ortak olmuştur.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu