Haber

İranlı muhafazakar milletvekili ‘başörtüsü ihlaline’ verilen cezaların artırılacağını söyledi

İran Parlamentosu Rafsancan Milletvekili Hüseyin Ululugu, zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin Meclis’te çalışma yapıldığını ve mevcut yasaya uymayanlara verilecek cezaların artırılacağını duyurdu.

“Asriran” haber sitesinde yer alan habere göre, muhafazakarlara yakınlığıyla tanınan Ululuk, Kum kentinde başörtüsü zorunluluğunu destekleyen rejim yanlısı göstericilere seslendi.

“Şu anda isyan hareketi kontrol altına alındı. Ancak isyancılar bu kez farklı bir uygulama benimsedi. Yandaşlarına ‘Git başörtünü tak da hedefimize ulaşalım’ diyorlar. Bu (pasif eylem) sokak gösterilerinden daha az tehlikeli değil, başörtüsüne uymamanın cezasını artıracağız.” söz konusu.

Geçtiğimiz günlerde mecliste başlayan başörtüsü yasası çalışmaları hakkında bilgi veren Ululugu, “Başörtünün düşmesi İran rejiminin yıkılması demektir” dedi.

Mahsa Emini’nin rejimi devirmek için bahane olarak seçildiğini öne süren Celali, şunları söyledi:

“Başörtüsü kuralından geri adım atmamız mümkün değil. Bundan geri adım atmak, İslam Cumhuriyeti’nden geri adım atmak demektir. İçişleri Bakanlığı ve yargı mercileriyle uyum içindeyiz.”

Söz konusu yeni yasanın detaylarına değinmeyen Celali, bu yasanın önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceğini söyledi.

İran Başsavcısı Mohammad Cafer Montazeri, 2 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Devrim Yüksek Konseyi’nin “başörtüsü” konusunda çalıştığını ve sonucun yakında açıklanacağını söyledi.

13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alınan ve durumu kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de Tahran’da ölümü ülke yönetimine karşı protestoları ateşledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu