Haber

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki işgaline karşı Viyana’da geniş katılımlı bir yürüyüş düzenlendi

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki işgaline son vermek amacıyla Avusturya’nın başkenti Viyana’da geniş katılımlı bir yürüyüş düzenlendi.

Başkentin önemli noktalarından Mariahilfer Strasse’de toplanan göstericiler, “Gazze’de soykırıma hayır”, “İşgale son verin” ve “Gazze’yi yaşatın” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteride bazı göstericiler kefen giyerken, bazıları da Gazze’de öldürülen sivillere ve çocuklara dikkat çekmek için çocuk tabutları ve içi doldurulmuş kefenler taşıdı.

Gösteriye katılan ve soyadını açıklamak istemeyen Avusturyalı Nascha, gösteriye bir anne olarak katıldığını ve Gazze’de yaşananların dayanılmaz olduğunu belirtti.

Nascha, “Çocuklarım var ve onların barış içinde yaşayabileceklerinin pek farkında olmadıklarını görüyorum. Dünyanın gerçeklerini görebiliyorum. (Gazze’de) Annelerin, çocukların, babaların nelere katlanmak zorunda kaldıklarını görüyorum ve bu da onları etkiliyor” dedi. beni derinden.” dedi.

Aktivist Medina Altagic, Gazze’deki Filistinlilere desteğini göstermek için burada olduğunu belirterek, haftalardır Gazze’de Filistinlilerin katledildiğini, vicdan sahibi herkesin dayanışma için sokaklara çıkması gerektiğini vurguladı.

“İsrail apartheid devleti”

Altagic, “İsrail’in insanların özgürlüğü için var olan bir ülke olmadığını biliyoruz, İsrail Yahudilerin özgürlüğünü bile garanti eden bir ülke değil. Bir zamanlar Güney Afrika gibi bir apartheid devleti. Biz böyle bir şey istemiyoruz” dedi. Apartheid devleti, “Filistin halkı için özgürlük istiyoruz. Gazze ve Batı Şeria’daki kardeşlerimiz için özgürlük istiyoruz.” görüşünü paylaştı.

Aktivist Michael Pröbsting, “Şu anda İsrail ordusu Gazze’deki kardeşlerimizi öldürüyor ve katletiyor. İsrail’in devlet terörünün sonunu söylemek için buradayız.” dedi.

Pröbsting, Filistin halkının ve Yahudilerin bir arada yaşayacağı özgür bir Filistin’in yeniden kurulmasıyla şiddetin sona ereceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu