Haber

Malatya’da depremden etkilenen işyerlerinin temeli atılıyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla yarın kent merkezinde 290 işyerinin temellerinin atılacağını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bir otelde düzenlenen Deprem Süreci ve Yol Haritası Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Gürkan, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

Malatya’da meydana gelen depremde 1200 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 444 kişinin de yaralandığını belirten Gürkan, ağır hasarlı toplam 35 bin 680 bina olduğunu ve bunların 2 bin 124’ünün yıkıldığını bildirdi.

Yıkılacak 33 bin 556 ağır hasarlı binanın bulunduğunu belirten Gürkan, şöyle konuştu:

“Hasar tespit çalışmaları sonucunda 171 bin 153 bina ve 421 bin 416 bağımsız bölüm incelendi. 26 bin 974 bina için itiraz yapıldı. İlk incelemede değişken hasarlı bina oranı yüzde 5,65 olarak belirlendi. İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla kent merkezinde 290 işyerinin temeli atılacak, ayrıca 165 araçlık otoparkın temeli atılacak.

Toplantıda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay ile Genel Sekreter Yardımcıları Mehmet Sığırcı, Mehmet Türkmen ve MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert de hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu