Teknoloji

NASA, Evrenin Şimdiye Kadarki “En Renkli” Görüntüsünü Paylaştı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi ( NASA ) uzay tutkunlarını hayrete düşürecek bir eser ortaya çıkardı. Kurum, bu çalışma kapsamında gezegenimize 4,3 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan “projeksiyon”u incelemek için James Webb Uzay Teleskobu ve Hubble Uzay Teleskobu’nu kullandı. MACS0416adlı galaksi kümesinin fotoğrafını çekti. NASA, paylaştığı görüntünün “evrenin şimdiye kadar çekilmiş en kapsamlı görüntülerinden biri” olduğunu söyledi. Öte yandan NASA’ya göre, birazdan paylaşacağımız görüntü şu: Evrenin şimdiye kadar çekilmiş en renkli görüntüsü.

Hubble Uzay Teleskobu görünür ışığı toplamaya çok uygundur, James Webb Uzay Teleskobu ise kızılötesi dalgalarda çok yumuşak. Bunun farkında olan NASA mühendisleri, hem görünür ışığı hem de kızılötesi ışınları tespit etmek için her iki teleskopu da kullandılar. aynı kareye Yerleştirmeyi başardılar. Çalışmanın sonucunda tonlarca detay içeren farklı bir manzara ortaya çıktı. Gelin NASA’nın paylaştığı MACS0416 görseline bir göz atalım.

İşte NASA’nın paylaştığı fotoğraf

Yukarıdaki görsel her ne kadar renkli görünse de tek başına bir anlam ifade etmiyor. Ancak NASA yukarıda gördüğümüz renklerin ne anlama geldiğini tek tek açıkladı. Yapılan açıklamaya göre mavi Bu renk tonuna sahip galaksiler gezegenimize nispeten yakındır. Renk kırmızıya döndükçe galaksinin Dünya’ya uzaklığı artar. Ancak yukarıdaki resimde yer alan nesneler yalnızca Bu sadece galaksilerle ilgili değil . Biraz daha derine inelim.

Görüntüde onlarca galaksinin arasında duran bir “” var. kaiju yıldızı NASA’nın “Mothra” adını verdiği bu kaiju yıldızını inceleyen bilim insanları, yıldız sisteminin aslında yıllar önce orada olduğunu fark etti. Ancak görülebilecek yer galaksiler ile Mothra’nın arasındaydı. özel hizalamaOlması gerekiyordu ve paylaşılan son görselde bu durum yaşandı.

MACS0416’da James Webb Uzay Teleskobu ve Hubble Uzay Teleskobu 14 geçici eylem Tespit ettiler. Bu geçici eylemlerin 12’si 3 galakside meydana geldi ve çoğunlukla kütleçekimsel merceklenmeyle ilgiliydi. Uzmanlar diğer 2 geçici olayın büyük ihtimalle gerçekleşeceğini söylüyor süpernova Öyle olduğunu açıkladılar. Uzay bilim insanları, MACS0416’nın bunlardan dolayı “Noel Ağacı” olarak anılabileceğini söyledi.

Bu görsellerin yüksek çözünürlüklü versiyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu