Ekonomi

Reuters’in haberine göre Tesla Şanghay’daki Model Y üretimini azaltıyor

Reuters’in Cuma günü yayınladığı bir rapora göre Tesla (TSLA), en popüler elektrikli aracı Model Y’nin üretimini Mart ayından bu yana Şangay’daki tesisinde azalttı.

Sektör verilerine ve içeriden alınan bilgilere dayanan rapor, elektrikli otomobil üreticisinin bu fabrikadaki üretimi önemli bir oranda azalttığını gösteriyor.

Bu strateji, şirketin en büyük ikinci pazarı olan Çin’de Tesla’nın eski modeline olan ilginin azalmasını yönetme girişimidir. Şanghay’daki fabrikada üretilen araçların büyük çoğunluğu, ekonomik kriz nedeniyle elektrikli otomobil üreticileri arasında fiyatlandırma konusunda yoğun bir rekabetin yaşandığı Çin’de satılıyor.

Reuters, bilgi aldığı kaynakların Tesla’nın dünya çapındaki en büyük üretim tesisi olan Şanghay fabrikasının Model Y üretimini Mart’tan Haziran’a kadar en az %20 oranında azaltmayı hedeflediğini paylaştığını belirtti.

Ayrıca, Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM) verilerinin Çin’deki Model Y üretiminin Mart ayında 49.498 adet ve Nisan ayında 36.610 adet olduğunu gösterdiğini ve bunun da bir önceki yıla kıyasla sırasıyla %17,7 ve %33’lük bir düşüş anlamına geldiğini vurguladılar.

Rapor, üretimdeki azalmanın bu yılın ikinci yarısında da devam edip etmeyeceğinin ya da Tesla’nın Model 3’ünü etkileyip etkilemeyeceğinin belirsiz olduğunu da ekliyor. Tesla’nın Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’daki fabrikalarının da üretimde benzer azaltmalar yapıp yapmadığı bilinmiyor.

Bu makale AI yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu