Haber

Türk Eğitim Vakfı Güsel Bilal’i Son Yolculuğuna Uğurladı

Eğitimde fırsat eşitliği için çalışmalarını sürdüren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 25 Mart tarihinde yaşamını yitiren Mütevelliler Heyeti Üyesi Güsel Bilal için bir anma etkinliği düzenledi. 49 yıllık TEV Genel Müdür Yardımcılığı görevi süresince binlerce öğrencinin yaşamına dokunan Güsel Bilal’in hatırası için düzenlenen tören, 26 Mart Salı günü Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Vakfın bugünlere gelmesinde büyük emeği geçen ve sayısız bursiyerin hayatına dokunan Mütevelliler Heyeti Üyesi Güsel Bilal’i, 26 Mart Salı günü Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlediği törenle andı. 25 Mart Pazartesi günü hayatını kaybeden Güsel Bilal, Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve TEV Genel Müdürü Banu Taşkın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen anma töreninin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazını müteakiben Edirnekapı Mezarlığı’ndaki Aile Kabrine defnedildi.

4 Mayıs 1967 yılında Vehbi Koç önderliğinde kurulan TEV’in ilk gününden itibaren tam 49 yıl boyunca genel müdür yardımcılığını üstlenen Bilal emekli olduktan sonra da mütevelli heyet üyesi olarak hizmet vermeye devam etti.

 “Güsel Bilal, vakfımızın en büyük temel taşlarından biri olmuştur“

TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Koç yazılı olarak ilettiği mesajında  “56 yıl önce kurulmuş olan vakfımızın, binlerce hayırseverin desteğiyle Türkiye’nin eğitim vakfına dönüşmesinde önemli payı olan Türk Eğitim Vakfı’nın kıymetli ismi, saygıdeğer Güsel Bilal’i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim. Acıya ve hüzne gark olduğumuz bu günde yurt dışında bulunmam sebebiyle sizlerle birlikte olamadığım için beni mâzur görmenizi ricâ ederim. Güsel Bilal, vakfımızın en büyük temel taşlarından biri olmuştur. TEV’in amacına olan sarsılmaz inancıyla bir profesyonelin çalışma hayatının çok ötesinde emek ve fedakârlıkta bulunmuştur. Kendini insana vakfetmenin anlamını benimsemiş, yardım ettiği herkesin Güsel Ablası olmuştur. Vakfın harcındaki, Güsel Bilal merkezli bu sevgi bağının vakfın gücüne güç katmaya devam edeceğine, adının onu sevenleriyle sonsuzluğa taşınacağına inanıyorum. Güsel Bilal’e Tanrı’dan rahmet, âilesine,  sevenlerine ve TEV ailesine sabır ve başsağlığı dilerim.”   şeklinde üzüntüsünü dile getirdi. 

“Güsel Bilal’in TEV bursiyerleriyle her zaman özel bir bağı oldu.”

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş ise yazılı olarak ilettiği mesajında : “Ülkemizin hızlı kalkınmasında en önemli konu olan eğitim sorununun çözülmesi amacıyla kurulan vakfımızın başarısının gönüllü ve özverili bir çalışma ile gerçekleşeceği inancını sevgi ve heyecanla topluma yaymaya çalışan Güsel Ablamızı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Herkesle sevgi bağı oluşturabilen Güsel Bilal’in TEV bursiyerleriyle her zaman özel bir bağı oldu. En ufak dertlerinde onların yanında olur, bir sorunu varsa hemen ilgilenirdi. Bursiyerlerden bağışçılarımıza, Vakfın çalışanlarına kadar herkes tarafından çok sevildi. Hepimizin Güsel Ablasıydı, hepimize yol açtı, zihnimizi parlattı. Hayatını Türk Eğitim Vakfı’na, eğitimli nesillere, TEV bursiyerlerine adamış bir insandan bahsediyoruz. Bu güzide vakfın değerlerini ve varlığını bize emanet etmiş bir insandan bahsediyoruz. O’nun bursiyerlerle yarattığı bu özel bağı korumak sorumluluğumuzdur, vazifemizdir. Hepimizin başı sağ olsun. Allah’tan rahmet, sevenlerimize, TEV Ailemize sabırlar diliyorum.”  ifadelerine yer verdi.

“Güsel Bilal’i anmak değil, Güsel Ablayı hatırlamak diye söze başlayacağım.”

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın anma töreninde gerçekleştirdiği konuşmada, Güsel Bilal’i kaybetmenin yaşattığı üzüntüyü “Güsel Bilal’i siz sevenlerine anlatmak çok zor. Ancak kendisini mezun bursiyerlerimizden, bağışçılarımızdan çok dinledim. Hayatını vatanına, TEV’e ve gençlere adayan, arkasında bir sürü güzel hikaye bırakan mezunların Güsel ablasıydı kendisi. Son aylarda hasta olmasına rağmen benim ile her konuştuğunda projelerinden ve hayallerinden bahsederdi. Tutku ve azim ile TEV’de geçen 50 yıl onun hayatı olmuştu. Biz de, onun öğretilerini ve değerlerini tüm TEV’lilere aktararak, hatırasını canlı tutacağız. Onu her daim sevgi ve minnetle anacağız, yarattığı iyilik ve sevgi ruhunu sürdüreceğiz. Hayatını eğitime adayan çok kıymetli bir eğitim gönüllüsüydü Güsel Bilal. Verdiği hizmetlerle ardında pırıl pırıl bir nesil bıraktı. Böylesine kıymetli bir ismin aydın bir gelecek ideali ile Vakfımız için gerçekleştirdiği hizmetler dolayısıyla kendisine müteşekkiriz. Mekanı cennet, ruhu şad olsun” sözleriyle ifade etti. 

“Ben TEV için yaşıyorum”

Verdiği bir röportajda “Ben TEV için yaşıyorum” diyen Güsel Bilal’in TEV’e olan bağlılığı ve eğitim konusundaki tutkusu, Türkiye’nin eğitim tarihine adını kazıyan önemli bir isim haline gelmesini sağladı. Onun özverisi ve etkisi sadece Vakıf içinde değil, aynı zamanda geniş bir toplumsal çerçevede hissedildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu