Ekonomi

Üretici fiyatları Kasım’da beklentilerin üzerinde arttı

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Kasım ayında aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 7,4 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı Kasım ayı ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, ÜFE Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.

Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen verinin bu dönemde yüzde 0,2 artması bekleniyordu. Eylül ve Ekim aylarında ÜFE yüzde 0,3 arttı.

Kasım ayında üretici fiyatları yıllık yüzde 7,4 arttı.

Bir önceki aya göre yavaşlayan ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen üretici enflasyonunun bu dönemde yüzde 7,2’ye gerilemesi bekleniyordu. Üretici enflasyonu Ekim’de yıllık yüzde 8,1 oldu.

Gıda ve enerji değişken fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek ÜFE, Kasım ayında yüzde 0,4 artarak yıllık bazda yüzde 6,2’ye geriledi. Kasım ayında piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen çekirdek ÜFE, Ekim ayında aylık yüzde 0,1, yıllık ise yüzde 6,7 arttı.

Üretici fiyatları enflasyonun gelişimi açısından öncü bir gösterge olarak görülmektedir. Kasım ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen söz konusu artış, ABD’de enflasyonist baskıların soğuduğuna dair umutların söndürülmesi olarak değerlendirildi.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek, nihai ürün fiyatları ve manşet enflasyon hakkında ipuçları verir. ABD Merkez Bankası (Fed), ÜFE dahil tüm enflasyon göstergelerini takip ediyor.

13 Aralık’ta açıklanacak olan Kasım ayı tüketici fiyatları endeksi raporu, dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon oranlarının düşüp düşmediğini gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu