Haber

Azerbaycan Parlamentosu’ndan Fransa’ya yaptırım teklifi: Korsika’yı tanıyalım

Azerbaycan Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komitesi, Fransa Senatosu’nun Bakü’ye yönelik yaptırımlarına yanıt olarak bir bildiri kabul etti.

Fransa’ya yaptırım uygulanmasını öneren bildiride, “Fransız yetkililerin tespit edilmesi halinde Azerbaycan’daki tüm mal varlıkları dondurulmalı. Fransa ile tüm ekonomik ilişkiler durdurulmalı. Total Energies dahil tüm Fransız şirketleri Azerbaycan’dan çıkarılmalı. Fransız şirketlerinin hükümet projelerine katılımı yasaklanmalıdır. Kanaka , Maohi Nui ve Korsika Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na gönderilmelidir.” bağımsızlığının tanınması için gerekli adımları atma talimatı verilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Geçen yılın sonunda Fransız Senatosu, Azerbaycan’a yaptırım uygulanması çağrısında bulunan bir kararı 336 lehte ve bir aleyhte oy ile kabul etmişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı karara tepki gösterdi İlham AliyevFransa’nın 2020’den bu yana Azerbaycan’a karşı yıkıcı ve provokatif bir tutum sergilediğini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham AliyevAyrıca Fransız kolonilerinin Paris’in sömürge boyunduruğundan kurtarılması ve bağımsızlığa kavuşması sürecine de destek vereceğini belirtti.

Korsika Adası

Napolyon Bonapart ‘nin doğduğu, dili ve kültürüyle anakaradan farklılaşan, coğrafi olarak İtalya’ya daha yakın olan Korsika adası, 18. yüzyıldan beri Fransa’nın bir parçası olmuştur. Fransa’nın 18 bölgesinden biri olarak kabul edilen 350 bin nüfuslu ada, 2018 yılından bu yana sınırlı özerklik sağlayan özel bir bölgesel bütünlük statüsüyle yönetiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu