Haber

Burdur’da Kocası I. İsmail’i Öldüren Kadının Yargılaması Devam Ediyor

Burdur’un merkeze bağlı Düğer Köyü’nde eşi I. İsmail’i av tüfeğiyle öldüren ve “Eşini kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan sanığın davası sürüyor.

Davanın Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasına tutuklu sanık Ayşe İ. (27), müşteki ve sanık yakınları ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS (Görsel ve İşitsel Bilgi Sistemi) aracılığıyla katılan sanık Ayşe I., savunmasında, kocasını isteyerek öldürmediğini, kocasının sopaya uzanması üzerine eşini isteyerek öldürmediğini ifade etti. Olay günü, onu yatak odasından çıkarmak için aldığı silah bir anda patladı.

O gün ölümle burun buruna geldiğini belirten Ayşe, “O tüfek önce bana doğrultuldu” dedim. söz konusu.

SEGBİS üzerinden bağlanan pedagog eşliğinde mahkemede dinlenen çiftin iki çocuğu, babalarının kendilerine ve annelerine sürekli şiddet uyguladığını belirtti.

Sanık avukatı da müvekkilinin “rahatsız kadın sendromu” yaşadığını belirterek, mahkemeden bu doğrultuda hastaneden rapor alınmasını talep etti.

Öldürülen İsmail İ.’nin (32) avukatı da suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, sanığın haksız tahrik indirimi uygulanmadan cezalandırılmasını istedi.

Savcılık, belgenin aslına ilişkin mütalaasında, sanığın müebbet hapis cezasına çarptırılmasını, haksız tahrik indirimi uygulanmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

Tanık ifadelerini dinleyen mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

“Bu dosyada her türlü ekonomik, fiziksel ve cinsel şiddeti görüyoruz.”

Sanık avukatı Ahmet Onaran, duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemeye, hukuka ve adalete güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Savcının mütalaasına katılmadıklarını belirten Onaran, şöyle konuştu:

“Ayşe’nin yaşadığı her türlü ekonomik, fiziksel ve cinsel şiddeti bu belgede görüyoruz. Ayağından bıçaklanmasından kolunun kırılmasına kadar her şey var. Burada anlatamayacağımız onlarca olayın ve o zorluğun tanığı var. Duruşmada kendilerini dinleyen basın mensuplarının bile gözlerini yaşarttı.” yaşadığı olaylar, karakoldaki sözleri ve başvurularıyla açıkça görülüyor. Bugün burada anlaşılması gereken ve mahkemeden beklediğimiz şey şu: 10 yıl boyunca şiddet, tecavüz ve sistematik şiddetle başlayan bir evliliğin ortasında travmatize kadın sendromunun tüm unsurlarını bünyesinde barındıran Ayşe, eylemini yalnızca eylem anındaki psikolojisine dayandırın. “Karar vermek hukuka ve insanlığa aykırı olur, canımızı acıtır. Ayşe’nin bundan sonraki hayatında en küçüğü 1 yaşında olan 3 çocuğuna bakması için herkesten destek bekliyorum.”

Sanık babası Süleyman Demir, Türk adaletine güvendiklerini belirterek, “İnancımız tam. Bizi tatmin edecek bir karar çıkacağını düşünüyoruz. Hala umudumuz var.” söz konusu.

Burdur kent merkezinin Düğer köyünde 28 Mayıs’ta eşi I. İsmail’i müstakil bir evde av tüfeğiyle öldürdükten sonra gözaltına alınan 3 çocuk annesi Ayşe I. tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu