Teknoloji

Elon Musk, Rusya’nın Starlink hakkındaki şok edici haberlerine yanıt verdi

SpaceX CEO’su Elon Musk, Kremlin liderliğindeki Rus birliklerinin SpaceX’in hızlı uydu internetine bağlanmak için yardım hattı boyunca Starlink cihazlarını kullandığı yönündeki basında çıkan haberler üzerine yorum yaparak Rusya pazarıyla herhangi bir bağı olduğunu reddetti.

Defense One’ın haberine göre Starlink’in Ukrayna ile savaşta Rus askerleri tarafından kullanıldığına dair ilk söylentiler sosyal medyada geçtiğimiz hafta dolaşmaya başladı. Açık

Ukrayna istihbaratı daha sonra yerel haber ajansı RBC-Ukrayna’ya, Rusya’nın ön saflarda Starlink cihazlarına sahip olduğuna dair kanıt bulunduğunu doğruladı. Ukrayna Savunma İstihbarat Temsilcisi Andrii YusovRusya’nın Starlink kullanımının “sistemik bir nitelik kazanmaya başladığını” da sözlerine ekledi ve Kremlin’in giderek daha fazla SpaceX terminaline el koyduğuna dair daha önceki raporları doğruladı.

Elon Musk’tan yalanlama geldi

X hakkında yorum yapan Elon Musk, “SpaceX’in Starlink terminallerini Rusya’ya sattığı yönünde bir takım sahte haberler iddia ediliyor. Bu kesinlikle yanlış. “Bildiğimiz kadarıyla Rusya’ya doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir Starlink satışı yapılmadı” dedi.

Daha önce şirket, Starlink hizmetlerinin Rusya’da aktif olmadığından emin olmuştu ve Starlink’i hiçbir zaman Rusya’daki yerlere pazarlamamış veya göndermemişti. Ancak birkaç ay önce bazı Rus mağazalarının gerçekten de Starlink terminalleri sunduğu bildirildi. SpaceX, “Eğer Rus mağazaları Starlink’i o ülkede hizmet için sattığını iddia ederse müşterilerini dolandırıyorlar” dedi.

Şirket ayrıca Starlink’in Dubai’de resmi bir üçüncü taraf aracısı, satıcısı veya distribütörünün bulunmadığını da belirtti.

Ancak resmi açıklamalar Rusların gerçekte Starlink’i ön saflarda kullanabileceği gerçeğini inkar etmiyor. Hizmet, Rusya’da ve Rus işgali altındaki Ukrayna’nın bazı bölgelerinde aktif olmasa da, Stralink’in resmi erişim haritasının da doğruladığı gibi, Rus ordusunun bulunduğu ülkenin diğer bölgelerinde mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu