Haber

İsrail polisi, Tel Aviv’de yargı düzenlemesine karşı çıkanların gösterisine müdahale etti

İsrail’in Tel Aviv kentinde, Başbakan Netanyahu hükümetinin Meclis’ten geçirmeye çalıştığı ancak protestolar nedeniyle ertelediği yargı düzenlemesine karşı gösteride 2 polis memurunun yaralandığı, 5 göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nun (KAN) haberine göre, Tel Aviv’in merkezindeki Ayalon Caddesi’ni demir bariyerlerle kapatmaya çalışan göstericilere İsrail polisi müdahale ederek ateşe verdi.

TOMA, göz yaşartıcı gaz topları ve atlı birliklerle göstericileri dağıtmaya çalışan polislerden ikisi atılan cam şişelerle yaralandı.

Yediot Ahronot Gazetesi ise olayda 5 göstericinin gözaltına alındığını, adli düzenlemeye muhalefet ve yandaşları arasında Ayalon Caddesi yakınında çatışma çıktığını yazdı.

Göstericiler, Netanyahu’nun yargı düzenlemesini tamamen durdurmadığı, sadece ertelediği için gösterilerine devam edeceklerini açıkladı.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamıştı.

beykoz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu